9 Kasım 2010 Salı

Osmanlı'nın eşyası, Kâbe-i Muazzama Müzesi'nde

09 Kasım 2010
netgazete.com
MEKKE -İHA- Mekke-i Mükerreme'de hacı adaylarının ziyaret ettiği mekanların başında Kabe-i Muazzama Müzesi geliyor. Kabe'de eskiyip yerine yenisi konulan malzemeler bu müzede saklanıyor.

Kabe-i Muazzama'nın Osmanlılar zamanında kullanılan ahşap minberi, Hacer'ül Esved'in bakırdan yapılmış, kenarı yırtık muhafaza kabları, Makam-ı İbrahim'in pirinçten eski muhafazası, Memluk (Mısır) Sultanı Berkok zamanından kalma taş kitabeler, Osmanlı döneminde III. Murat Han'ın yaptırdığı taş oyması, Allah, Muhammed ve Çar-ı Güzin lafızları, eski Kabe Kapıları ziyaretçiler tarafından hayranlıkla seyrediliyor.
En fazla ilgiyi ise Kabe-i Muazzama'dan çıkan eski kapılar oluşturuyor. Osmanlı ve Memlûklu yapımı özel çalışılmış eski kabe kapıları, bütün ziyaretçilerin hatıra fotoğrafı çektirdiği objelerin başında yer alıyor. Eski Zemzem Kuyusu etrafındaki demir muhafazalar da yine müzede saklanıyor. Kabe'de bulunan Osmanlı zamanından kalma güneş saati, minare ve kubbe alemleri de Türkleri hatırlatıyor. Ziyaretçileri tarihe götüren objelerden birisi de duvarları süsleyen eski Kabe-i Muazzama fotoğrafları oluyor.

Osmanlı zamanından kalan fotoğraflarda Kabe-i Muazzama'nın 120 yıl öncesine kadar ne şekilde olduğu gözler önüne seriliyor. Kabe-i Muazzama'nın içerisinden ve çevresinden çıkarılan mermer sutunlar da müzenin bahçesini süslüyor. Müzede Peygamber Efendimizin kabrinin bulunduğu Mescidi Nebevi'den çıkarılan mihrab çerçeveleri, caminin bahçesindeki eski tip lambaların çerçeveleri de yer alıyor.

Türkiye'nin yanı sıra Endonezya, İran, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin hacı adayları, müze ziyaretlerini gruplar halinde randevulu sistemle yapabiliyor.

İRFAN ALTIKARDEŞ - DURSUN ŞAHİN

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails

En çok ilgi görenler

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı